Żywienie Kota

Miejsce karmienia, jak i utrzymanie go w czystości jest tak samo ważne dla kota , jak i to co umieścimy w miseczkach. Koty często wyjmują większe kawałki jedzenia z miseczek i dalsze gryzienie kęsa odbywa się poza miską, dlatego też dobrym pomysłem będzie postawienie miseczek na podkładkach z tworzywa sztucznego. Takie podkładki z łatwością utrzymamy w czystości.
Kot brytyjski ma dużą głowę, krótki i płaski pyszczek, dlatego dla tej rasy wybieramy miseczki większe i jak najbardziej płaskie. Powinniśmy zakupić przynajmniej 3 miseczki, jedną głębszą na wodę ( tu mamy do wyboru również tzw. fontanny dla kotów, z których chętniej i częściej koty piją wodę, a to jest bardzo ważne dla ich nerek ) drugą na karmę suchą i trzecią na karmę mokrą. Wybór misek na rynku jest duży , ale warto zwrócić uwagę żeby miseczki były dość ciężkie, żeby nie przesuwały się po podłodze.

Przewód pokarmowy kota jest krótki przystosowany do pokarmu zwierzęcego, a soki trawienne bardzo stężone, wynika z tego parę podstawowych zasad żywieniowych o których każdy właściciel kota powinien pamiętać. Naturalną potrzebą kotów jest wielokrotne w ciągu dnia spożywanie małych ilości pokarmu. I z tego też powodu najłatwiej będzie, jak kot będzie miał stały dostęp do suchej karmy. Musimy pamiętać, że bardzo ważna jest zawartość białka, tłuszczów, węglowodanów, odpowiedniej ilości minerałów i witamin. Dlatego też lepiej wybrać dobrej , renomowanej firmy karmy, które są odpowiednio zbilansowane, absolutnie nie dajcie się namówić na tanie karmy sprzedawane w supermarketach, one mają znikoma ilość mięsa. Powiecie, że dobra karma dużo kosztuje, nie mogę się z tym zgodzić !!! Po pierwsze karmę dobrej jakość kot zje mniej , bo jest bardziej energetyczna, po drugie ma dobry wpływ na zdrowie kota bo jest odpowiednio zbilansowana, a co za tym idzie nasz kot będzie zdrowy i nie wydamy pieniędzy na drogie leczenie. Od pierwszych dni przyzwyczajmy kota do zróżnicowanego pokarmu, a nie będziemy mieć problemów z jego wybrzydzaniem.
Oprócz karmy suchej podajemy karmę mokrą, ale tu też powinniśmy być ostrożni w wyborze. Na rynku jest dużo firm oferującym nam gotowe karmy mokre w saszetkach i puszkach, ale nie każdy producent jest godny zaufania. Uważnie czytajcie etykietki, jeżeli widzimy 4% mięsa, a reszta to produkty pochodzenia zwierzęcego , to nie oczekujmy , że to jest dobra karma dla naszego kota. W produktach pochodzenia zwierzęcego może być użyta mączka z odpadów poubojowych, czyli to co już do niczego się nie nadawało lub mączka z utylizacji padliny.
Do diety powinniśmy również wprowadzić surowe , ale przemrożone mięso wołowe z kurczaka, czy indyka. Możemy podawać ryby zwłaszcza morskie ( bez ości !!! ), ale powinny być dobrze sparzone , bądź przegotowane, surowe mogą powodować niedobory witaminy B.
nie podajemy kotom wieprzowiny, jest ona zbyt tłusta, a surowa może być źródłem groźnych chorób. Smaczne dla kotów są również serca wołowe, ale możemy je podawać nie częściej niż raz w tygodniu , ponieważ zawierają zbyt dużo fosforu w stosunku do wapnia. Bardzo ostrożnie z innymi podrobami, wątróbka może powodować biegunki, ponadto ma zbyt duże stężenie witamin A i D i dlatego podawana tylko w niewielkich ilościach jest ich cennym źródłem. Dobrym pokarmem dla kotów jest również nabiał, ale nie mleko ma ono laktozę , której koty nie tolerują i podanie mleka może zakończyć się biegunką. Lepszym rozwiązaniem jest np. jogurt naturalny, ser biały, śmietanka. Możemy podawać jajko, ale nie częściej niż raz w tygodniu. Białko powinno być ścięte , surowe niszczy witaminę H, ale surowe żółtko jest cennych źródłem składników pokarmowych.
Pamiętajmy, że kot musi mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody. Wodę najlepiej podawać przegotowaną lub butelkową.Materiały zostały zaczerpnięte z książki - "KOT BRYTYJSKI KRÓTKOWŁOSY" Katarzyna Szewczyk
Opracowanie : Dorota Gębska

  gadu-gadu         
Loading
 

    © Projekt i prowadzenie strony:  Dorota gębska.
    Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów bez zgody autora zabronione.     Kontakt mailowy: dorota.gebska@wp.pl 
    Link do Mapa strony