Bezpieczeństwo kota

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zagrożeń czyha na naszego kota, a to my odpowiadamy za zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt które przyjmuje do naszego domu. Koty nie zawsze spadają na "cztery łapy", a co roku ginie wiele kotów przez wypadnięcie z okna lub z balkonu. Wystarczy wstawienie siatek , aby nasz kot był bezpieczny. To jest jedna z pierwszych czynności jaką powinniśmy zrobić ! Musimy również przywyknąć do chowania takich rzeczy jak, kosmetyki, środki czystości i lekarstwa mogą one być śmiertelne dla naszego pupila. Również niebezpieczne dla kota mogą być połknięte małe przedmioty takie jak: igły, szpilki, nitki, wstążki, kawałki folii, malutkie piłeczki czy też inne małe fragmenty zabawek. Bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla małych kociąt, ale i dla dorosłych jest pozostawianie nie opuszczonej deski sedesu, może zakończyć się utopieniem albo zatruciem środkami, których używamy dla utrzymania czystości.
Jest wiele innych niebezpieczeństw zagrażających naszym kotom są to między innymi : kable, które mogą spowodować porażenie prądem,  bombki i włos anielski na choince, który może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń jelit i śmierci,  dlatego musimy baczniej zwracać uwagę na nasze "pomysłowe" koty.

Wiele roślin uprawianych w naszych domach, może zagrażać kotom, a są nimi między innymi: amarylis, difenbachia, wszystkie wilczomiecze w tym gwiazda betlejemska, cyklamen, dracena, oleander, awokado, tytoń ozdobny, bieluń, ciemiernik, jemioła, filodendron, pelargonia, aloes, narcyz, geranium, chryzantema. Z krzewów ozdobnych niebezpieczne są : rododendron, azalia, sumak, złotokap, ligustr, hortensja, cis, trzmielina japońska, ostrokrzew, bukszpan, bez czarny. Niebezpieczne pnącza to: wisteria, bluszcz, winobluszcz, groszek ozdobny, wilec purpurowy, jak również : pędy pomidora, papryki i inne. Koty są bardzo wrażliwe ta toksyny i dlatego zjedzenie  trujących dla kota roślin może spowodować  bardzo poważne choroby , a nawet w skrajnych wypadkach zgon. Dobrym rozwiązaniem dla podgryzających roślin kotów jest zasadzenie w doniczkach dla nich trawki.

Materiały zostały zaczerpnięte z książki - "KOT BRYTYJSKI KRÓTKOWŁOSY" Katarzyna Szewczyk
Opracowanie : Dorota Gębska

  gadu-gadu         
Loading
 

    © Projekt i prowadzenie strony:  Dorota gębska.
    Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów bez zgody autora zabronione.     Kontakt mailowy: dorota.gebska@wp.pl 
    Link do Mapa strony