Pierwsze Dni w Nowym Domu

Zanim nasz kociak trafi do nas, musimy się przygotować na przyjęcie go w naszym domu. Jeżeli mamy już w domu psa lub kota powinniśmy profilaktycznie je odrobaczyć. Przed przyniesieniem kociaka powinniśmy zaopatrzyć się przynajmniej w dwie miseczki, kuwetę, żwirek i drapak. Dobrze, by było gdybyśmy mieli również transporterek , żebyśmy mieli w czym przywieźć kota od hodowcy. Karmę i żwirek powinniśmy na początek zakupić taki sam jak w hodowli, na ewentualne zmiany zawsze będziemy mieli czas. Jeśli mieszkamy w dużym domu to lepiej będzie dla kociaka, jeśli w pierwszym dniu umieśćmy kotka w małym pomieszczeniu wraz z kuwetą, karmą, wodą i posłaniem. Kiedy już nowy domownik poczuje się swobodnie, możemy pozwolić mu na zwiedzanie reszty domu. Jesteśmy zobowiązani do zadbania o bezpieczeństwo kociaka. (Zapraszam do zakładki o bezpieczeństwie). Jeżeli możemy sobie pozwolić na 2-3 dni urlopu , to dobrze by było jak byśmy nie zostawiali kotka przez pierwsze dni samego w domu.

Po przyjeździe z kociakiem do domu , powinniśmy dać mu spokój. Postawmy transporterek w przygotowanym pomieszczeniu i pozwólmy, aby kotek sam z niego wyszedł. Musimy pokazać mu gdzie stoi kuweta, jedzenie i woda. Aklimatyzacja kotka brytyjskiego pochodzącego z dobrej hodowli nie powinna być trudna. Większa część kociąt czuje się od razu swobodnie i bez większych oporów poznają swoje  nowe terytorium. Kociaki , jak i dorosłe brytyjczyki uwielbiają być w centrum prac domowych i dlatego musimy bardzo uważać, żeby nie nadepnąć na małego kotka i nie zrobić mu krzywdy.

Od pierwszych dni przestrzegajmy zasad, które chcemy wprowadzić wychowując kota. Jeżeli nie chcemy mu na coś pozwolić, to od początku łagodnie , ale stanowczo zabraniamy niepożądanych zachowań.  Brak konsekwencji utrudni kotu zrozumienie, czego mu nie wolno.

Materiały zostały zaczerpnięte z książki - "KOT BRYTYJSKI KRÓTKOWŁOSY" Katarzyna Szewczyk
Opracowanie : Dorota Gębska

  gadu-gadu         
Loading
 

    © Projekt i prowadzenie strony:  Dorota gębska.
    Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów bez zgody autora zabronione.     Kontakt mailowy: dorota.gebska@wp.pl 
    Link do Mapa strony