Pochodzenie Rasy

Kot brytyjski to jedna z najstarszych ras hodowlanych. Przodkowie tej rasy zostali przywiezieni do Europy z Egiptu. W 1871 roku podczas pierwszej w historii wystawy kotów rasowych zorganizowanej w Londynie przez Harrisona Weira, można było zobaczyć koty brytyjskie krótkowłose. Rasa ta odnosiła ogromne sukcesy na kolejnych wystawach.
Brytyjczyki wystawiane były w różnych odmianach barwnych w popularnym i dzisiaj kolorze niebieskim, ale były i pręgowane i łaciate, które były mocną konkurencją.
Jednymi z pierwszych bardzo utytułowanych zwycięzców były srebrzyste pręgowane CH JIMMY i jego siostra CH LAUREL QUEEN.

Pierwsza wojna światowa niemal zniweczyła wysiłki hodowców. Po wojnie podjęto próby odbudowy rasa, jednak nie liczne udokumentowane koty krzyżowano z kotami nierasowymi i persami. Spowodowało to pogorszenie typu. na kongresie Governing Council of the Cat Fancy, największej brytyjskij organizacji hodowców kotów rasowych, w 1927 roku, oficjalnie uznano rasę, ale po licznych dyskusjach organizacja GCCF nie uznała krzyżówek z kotami perskimi, dopiero trzecie pokolenie ich potomków mogło być uznane za czyste rasowo.

Kolejnym ciosem dla hodowli była druga wojna światowa. Nielicznie ocalałe brytyjczki znów zaczęto krzyżować z różnymi rasami. W trakcie krzyżówek wprowadzono recesywny gen długiego włosa, czego efektem są piekne lecz nadal kontrowersyjne długowłose brytyjczyki.

Obecnie kot brytyjski jest jedną z najbardziej popularnych ras na całym świecie, odnoszącą wielkie sukcesy wystawowe.

Do Polski pierwszą kotkę brytyjską niebieską sprowadziła z Odessy pani Marzena Mroczkowska-Filipowicz w roku 1992 (hodowla HAPPY STAR*PL). Od tego roku rozwój rasy był bardzo szybki i powstawały kolejne hodowle specjalizujące się w tej rasie. Wiele doskonałych kotów sprowadzono z różnych stron świata, co przyczyniło się do rozwoju popularności kota brytyjskiego w Polsce. Obecnie koty Polskie zdobywają najwyższe tytuły na wystawach organizowanych w kraju, jak i poza granicami. Rasa stała się bardzo modna o doceniana przez milośników nie tylko z uwagi na ich misiowaty wygląd, ale i za wspaniały charakter.

Materiały zostały zaczerpnięte z książki - "KOT BRYTYJSKI KRÓTKOWŁOSY" Katarzyna Szewczyk
Opracowanie : Dorota Gębska

 



 gadu-gadu         
Loading
 

    © Projekt i prowadzenie strony:  Dorota gębska.
    Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów bez zgody autora zabronione.     Kontakt mailowy: dorota.gebska@wp.pl 
    Link do Mapa strony