Kupujemy Kota - Kocur czy Kotka ?

Jest kilka spraw, które trzeba przemyśleć , zanim podejmiemy decyzję o kupnie kota. Zakup kociaka to decyzja i odpowiedzialność na kilka lat . Powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań za nim zaczniemy lokować nasze uczucia w kociakach i kupować przedmioty jakich potrzebuje mały futrzak.

 • Czy wszyscy domownicy pragną kota?
 • Czy jesteśmy w stanie pogodzić się z sierścią w domu?
 • Czy jest nas stać na utrzymanie kota i opiekę weterynaryjną?
 • Czy pod czas wyjazdów mamy osobę która zajmie się naszym zwierzęciem lub jesteśmy gotowi na to żeby kot wyjeżdżał z nami?
 • Czy nikt w rodzinie nie ma alergii?


 • Jeśli przebrnęliśmy przez nurtujące nas pytania i nadal chcemy mieć w domu kota, to możemy zastanowić się czy ma to być kocur, czy kotka ?
  Jeśli marzy nam się duży "miś", to powinniśmy zdecydować się na kocura brytyjskiego. Kocury są dużo większe od kotek tej rasy. Mają duże głowy z charakterystycznymi fałdami policzkowymi. Kocury dorastają do wagi od 5-8 kilogramów , a zdarzają się również osobniki większe. Jeśli jest to kocur nie z przeznaczeniem do hodowli ,to musimy go wykastrować , ponieważ kocury zwykle znaczą swoje terytorium cuchnącym moczem. W przypadku kocura jest to prosty niedrogi zabieg a kastrowany kocur często staje się bardziej pieszczotliwym kotem.
  Kotki są mniejsze, delikatniejsze, ale jeśli chcielibyśmy kota w kolorze szylkretowym , będzie to kotka bo tylko one występują w tym nadal rzadkim umaszczeniu. W czasie rui kotki również mogą znaczyć teren moczem i są bardziej głośne. Zabieg sterylizacji u kotki jest poważniejszy od kastracji kocura i rekonwalescencja jest dłuższa.

  Materiały zostały zaczerpnięte z książki - "KOT BRYTYJSKI KRÓTKOWŁOSY" Katarzyna Szewczyk
  Opracowanie : Dorota Gębska

      gadu-gadu         
  Loading
   

      © Projekt i prowadzenie strony:  Dorota gębska.
      Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów bez zgody autora zabronione.     Kontakt mailowy: dorota.gebska@wp.pl 
      Link do Mapa strony