Pielęgnacja Kota Brytyjskiego

Zabiegi pielęgnacyjne są dobrą okazją do dokładnego przeglądu naszego kota. Możemy sprawdzić stan sierści, zębów, dziąseł i uszu. Wcześnie wykryte zmiany chorobowe pozwolą nam na szybką reakcję i jakiekolwiek leczenie może okazać się zdecydowanie krótsze.
Do pielęgnacji naszego kota dobrze jest wybrać wygodne dla nas jak i dla zwierzęcia miejsce. Kot brytyjski nie wymaga częstego czesania wystarczy jak będziemy to robić raz w tygodni. Zabiegi dobrze jest zacząć od tych , które nasz kot lubi , np czesanie grzbietu i czyszczenie uszu . Do czyszczenia uszu używamy patyczków kosmetycznych i płynów przeznaczonych do tego celu, które możemy zakupić w lecznicach weterynaryjnych, bądź w sklepach zoologicznych. Przy czyszczeniu uszu nie wkładamy patyczków zbyt głęboko !!!
Większość brytyjczyków nie wymaga specjalnych zabiegów przy oczach, często wystarczy przetarcie oczu specjalnym preparatem lub solą fizjologiczną. Pamiętajmy nie możemy przecierać oczu naparem z rumianku , czy też herbaty możemy doprowadzić do wyłysienia i odbarwienia sierści wokół oczu, a nawet do stanów zapalnych. Ale jeśli zobaczymy jakikolwiek bardziej obfity wyciek z oczu niż zwykle, małe gródki , wycieki ropne, opuchnięte powieki, zaczerwienione oczy musimy skontaktować się z weterynarzem.  Im prędzej to zrobimy tym lepiej dla cierpiącego kota i krótsze będzie jego leczenie.
Koty brytyjskie mogą być podatne na problemy z dziąsłami i odkładaniem kamienia nazębnego, dlatego warto je regularnie kontrolować. Rozpulchnienie, ból czy czerwona linia na granicy dziąseł i zębów świadczy o stanie zapalnym i wymaga szybkiego leczenia.
Osadzanie się kamienia nazębnego prowadzi do stanów zapalnych i nieprzyjemnego zapachu z pyszczka i dlatego podstawą żywienia powinny być pokarmy zmuszające kota do gryzienia . Sucha karma i spore kawałki mięsa mogą bardzo pomóc w czyszczeniu zębów, ale również powinniśmy regularnie czyścić zęby specjalnymi do tego celu pastami i szczoteczką. Bardzo trudno jest czyścić zęby kotom i dlatego trzeba zacząć wykonywać tą czynność już u kociąt, będziemy mieć większą szansę , że nasz kot się do tego przyzwyczai.

Pamiętajmy o kontroli pazurków, przycinamy sam czubek paznokcia, nie wolno uszkodzić szerszej części u nasady pazura, która jest ukrwiona i unerwiona. Lepiej jest obciąć mniej , niż spowodować ból i krwawienie. Do przycinania pazurków najlepiej używać specjalnych cążek dla zwierząt, które nie rozwarstwiają pazura. Jeśli boimy się sami skrócić pazurki u naszego pupila, zawsze możemy udać się na ten zabieg do gabinetu weterynaryjnego.

Jak wspomniałam kot brytyjski nie wymaga częstego czesania i nie powinniśmy z tą czynnością przesadzać. Brytyjczyk musi mieć włos odstający, gęsty z grubą warstwą podszerstka, który łatwo zniszczyć nadmiernym czesaniem. Dlatego szczotki metalowe nie powinny być często stosowane. Martwy włos możemy usunąć z kota gumową rękawicą lub gumową szczotką z wypustkami, są one bezpieczniejszymi narzędziami dla sierści brytyjczyka. Martwą sierść możemy również usunąć z kota poprzez głaskanie dłonią zwilżoną w wodzie.

W hodowli koty korzystają z naturalnego żwirku zbrylającego firmy PELETSFARM

Materiały zostały zaczerpnięte z książki - "KOT BRYTYJSKI KRÓTKOWŁOSY" Katarzyna Szewczyk
Opracowanie : Dorota Gębska

  gadu-gadu         
Loading
 

    © Projekt i prowadzenie strony:  Dorota gębska.
    Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów bez zgody autora zabronione.     Kontakt mailowy: dorota.gebska@wp.pl 
    Link do Mapa strony